LUŠČENJE IN GLAJENJE: je najmanj invazivna metoda s katero se odstrani bakterijski biofilm skupaj s trdimi zobnimi oblogami iz zobnih površin. Najbolj uspešno odstranjevanje je z ultrazvokom, kateremu sledi uporaba posebnih inštrumentov, kiret, s katerimi zgladimo koreninsko površino. Veliko pacientov po opravljenem luščenju in glajenju ne potrebuje nadaljnje aktivne terapije, temveč samo vzdrževalno fazo.
Nekirurško zdravljenje
Nekirurško zdravljenje
ANTIMIKROBNA FOTODINAMIČNA TERAPIJA: je proti bakterijsko, proti glivično in proti virusno zdravljenje. Ni samostojna oblika zdravljenja, temveč je potrebna predhodna odstranitev trdih in mehkih zobnih oblog nad in pod robom dlesni. Za delovanje potrebujemo lasersko svetlobo (nizkovalovni diodni laserji, LED luči), fotosenzitizer (snov, ki se veže na določene molekule in se s pomočjo laserske svetlobe aktivira) in kisik. V predhodno očiščene parodontalne žepe apliciramo fotosenzitizer (Toluidin blue, Methilen blue,…) in ga s pomočjo laserske svetlobe ali svetlobe LED luči aktiviramo. Vzdražen fotosenzitizer reagira s kisikom na dva načina pri katerih nastanejo kisikovi prosti radikali in kisikove reaktivne spojine. Te uničijo bakterije, glive in viruse. Poleg tega diodni laserji z nizko valovno dolžino pospešujejo celjenje, tako imenovano NIZKO VALOVNA LASERSKA TERAPIJA. Novejše raziskave so pokazale, da tudi LED luči spodbujajo celjenje, vendar bo potrebnih še več raziskav.
PERIIMLANTATNI MUKOZITIS: je zdravljenje vnete sluznice ob vsadkih. Zdravljenje je podobno kot pri zobeh, samo da se pri ultrazvoku uporabi karbonske, titanijeve, teflonske ali plastične konice in karnonske, titanijeve, teflonske ali plastične kirete. Dodatek k mehanskemu odstranjevanju je tudi uporaba antimikrobne fotodinamične terapije in tudi lokalna aplikacija antibiotika.