Parodontolog.si
Parodontolog.si
Parodontolog.si

Kirurško zdravljenje

REŽENJSKA OPERACIJA ZOB: je kirurški postopek zdravljenja preostalih parodontalnih žepov po nekirurškem zdravljenju. Poseg se izvaja v lokalni anesteziji. Najprej se odmakne dlesen od površine zob in skupaj s pokostnico tudi od začetnega dela čeljustne kosti. Tako se izpostavi se celotna koreninska površina iz katere se odstrani bakterijski biofilm in trde obloge z ultrazvokom in kiretami. Sledi odstranitev vnetega tkiva dlesni in po potrebi preoblikovanje roba čeljustne kostnine. Na koncu se oba roba dlesni zašijeta skupaj. Šive se pobere 7 dni po posegu.

Pri večkorninskih zobeh so lahko prizadeta mesta med koreninami. S kirurškimi posegi se omogoči boljše pogoje za vzdrževanje higiene. Terapija je različna in je odvisna od zoba (zgornji kočniki imajo navadno tri korenine, spodnji kočniki pa dve) in od stopnje prizadetosti. Lahko se preoblikuje vhod v koreninsko razcepišče, naredi tunelska preparacija, oddeli korenino ali odstrani posamezno korenino in v nekaterih primerih regenerira koreninsko razcepišče in ponovno vzpostavi začetno stanje pred boleznijo (pri spodnjih kočnikih je ta metoda v nekaterih primerih uspešna).


Poseg s katerim s izpostavi celotno površino zoba nad nivo dlesni. Poseg se najbolj pogosto izvaja pri zalomljenih zobeh pod rob dlesni, vendar še v zgornji tretjini korenine, in pri koreninskem kariesu, ki prav tako sega pod dlesnin rob. Pri posegu se odstrani odvečno dlesen ali hkrati odvečno dlesen in kostno tkivo. S tem se omogoči prilagoditev prostega roba dlesni pod rob poke ali kariesa. Izpostavi se celotna površina zoba, ki je pripravljena za nadaljnjo obravnavo v obliki zalivke ali prevleke.

V nekaterih primerih se lahko s tem posegom popravi tudi dlesnin nasmeh. Tu se, kot že ime pove, vidi pri nasmehu v zgornji čeljusti večinoma dlesen in kratki zobje. Vendar je ta poseg indiciran samo v primerih, ko so zobje normalne velikosti in so prekriti z odvečnim dlesninim tkivom.


Kirurški postopki, s katerimi se spodbudi obnova obzobnih tkiv, in s tem nadomestitev izgubljenega ali poškodovanega tkiva. Uporablja se različne bioaktivne beljakovine, lastne ali živalske kostne nadomestke, rastne dejavnike, matične celice ali kombinacijo naštetih snovi, ki jih prekrijemo z barierno membrano, ki med reženjsko operacijo zapolnijo ali prekrijejo kostne kraterje v okolici zob ali zobnih vsadkov.